Proiect sustinut de SINDICATUL NATIONAL AL POLITISTILOR LOCALI "SEMPER LEX"

Acum este Sâm Oct 19, 2019 8:49 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Consultanta Juridica
MesajScris: Vin Iul 12, 2013 12:52 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 05, 2013 1:09 pm
Mesaje: 21
In cadrul acestei sectiuni se pot lamuri anumite aspecte juridice referitoare la diferite spete intalnite in cadrul activitatilor pe care le desfasuram?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Vin Iul 12, 2013 5:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 06, 2013 8:51 pm
Mesaje: 48
@Stefan, cam aici se clarifica "Pentru probleme juridice personale diverse" tinand cont ce tarife au avocatii, cred ca merita.
http://www.semperlex.ro/consultatii-juridice-gratuite/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Vin Iul 12, 2013 9:21 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 05, 2013 1:09 pm
Mesaje: 21
Nu e vorba de avocati,eu m_am referit la diverse situatii intalnite in activitatea ce o desfasuram in aplicarea legislatiei la care suntem abilitati sa constatam contraventii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Lun Sep 08, 2014 5:23 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:39 pm
Mesaje: 49
un politist local - functionar public , poate fi simplu membru de partid politic ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Lun Sep 08, 2014 10:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2014 9:50 pm
Mesaje: 58
Legea 155/2010 Art.21 (2) Politistului local ii este interzis:
a) sa faca parte din partide, formatiuni sau organizatii politice ori sa desfasoare propaganda in favoarea acestora;

_________________
Protejaza si deserveste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Mar Sep 09, 2014 5:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:39 pm
Mesaje: 49
ARP scrie:
Legea 155/2010 Art.21 (2) Politistului local ii este interzis:
a) sa faca parte din partide, formatiuni sau organizatii politice ori sa desfasoare propaganda in favoarea acestora;


Articolul 44
(1)Functionarilor publici le este interzis sa ocupe functii de conducere in structurile sau organele de conducere, alese sau numite, ale partidelor politice, definite conform statutului acestora, ale organizatiilor carora le este aplicabil acelasi regim juridic ca si partidelor politice sau ale fundatiilor ori asociatiilor care functioneaza pe langa partidele politice.
(2)Inaltilor functionari publici le este interzis sa faca parte din partide politice, organizatii carora le este aplicabil acelasi regim juridic ca si partidelor politice sau din fundatiile ori asociatiile care functioneaza pe langa partidele politice.
(3)Functionarii publici au obligatia ca, in exercitarea atributiilor ce le revin, sa se abtina de la exprimarea sau manifestarea publica a convingerilor si preferintelor lor politice, sa nu favorizeze vreun partid politic sau vreo organizatie careia ii este aplicabil acelasi regim juridic ca si partidelor politice.

188 din 1999 actualizata 2014


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Mie Sep 10, 2014 3:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2014 9:50 pm
Mesaje: 58
Legea 155/2010 este o lege speciala si se aplica cu intaietate fiind doar completata de legea 188/1999 (lege generala) in masura in care dispozitiile acesteia nu sunt contrare lui 155/2010.

_________________
Protejaza si deserveste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Mie Sep 17, 2014 3:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 08, 2014 1:00 pm
Mesaje: 95
Este simplu, esti functionar public si se aplica L188, dar esti pe functia de politist local si Legea 155/2010 completeaza drepturile si interzicerile


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Lun Ian 05, 2015 12:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 18, 2013 1:33 pm
Mesaje: 34
Va salut pe toti si va urez un traditional "La Multi Ani !". Doresc sa va expun o situatie. Lucrez in Bucuresti, la politia locala a unui sector anume, iar pe 05.12.2014 am terminat cursul de formare profesionala pentru politisti locali din cadrul I.S.O.P.
Institutia mea, imediat ce am terminat cursul, m-a chemat sa semnez angajamentul, insa acesta nu avea semnatura directorului general, nu avea stampila, nu avea trecuta in clar suma ce reprezenta cheltuielile de scolarizare, nu au vrut sa imi dea un exemplar, motivand ca, or sa ma cheme alta data sa imi dea exemplarul cuvenit. Majoritatea colegilor au semnat, insa eu nu am vrut s-o fac si am sa va expun de ce.
Trec peste cele semnalate mai sus, insa ceea ce m-a facut sa nu semnez angajamentul a fost urmatoarea fraza :
"Conform art. 12 din HG 1332/2010, politistul local se obliga sa lucreze minim 5 ani pentru Politia Locala Sector X, iar la plecarea din institutie, din motive imputabile acestuia sau la cerere, se obliga sa plateasca costurile privind scolarizarea acestuia, proportional cu perioada ramasa."

Art. 12 din HG 1332/2010 spune asa :
"Poliţiştii locali care promovează programele de formare iniţială prevăzute la art. 11 alin. (1) încheie un angajament de serviciu prin care se obligă să lucreze în poliţia locală o perioadă de cel puţin 5 ani de la data promovării examenului."

Art. 11 (1) din HG 1332/2010 :
"Instituţiile de specialitate din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor în care se desfăşoară programe de formare iniţială prevăzute la art. 18 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 155/2010, numărul cursanţilor şi perioadele în care se realizează aceste programe de formare iniţială, precum şi cuantumul cheltuielilor de şcolarizare/cursant se stabilesc anual prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor."

Art. 38 (4) din legea 155/2010 :
"Încetarea raporturilor de serviciu ale poliţistului local din motive imputabile acestuia, în termen de 5 ani de la absolvirea programului de formare iniţială prevăzut la art. 18 alin. (1) şi (2), atrage plata de către acesta a contravalorii cheltuielilor de şcolarizare, proporţional cu perioada rămasă."

Motivele care m-au facut sa refuz semnarea acestui angajament sunt :
- Obligativitatea de a semna angajamentul exclusiv cu politia locala sector x. In art 12. din HG 1332/2010 spune doar politia locala, nu politia locala sector x, municipiu, oras, etc, sau nu specifica in mod clar ca angajamentul trebuie semnat cu politia locala care te-a trimis la curs.
- Lipsa cifrei reprezentand cheltuielile de scolarizare. Intreband ce suma trebuie platita mi s-a raspuns evaziv de catre cei de la Resurse Umane, spunandu-mi-se ba 2300 lei, ba 2500. Exista in acest sens OMAI 190/2013 care spune ca pe toata durata anului 2014, costul scolarizarii pentru un cursant este de 2000 de lei (vezi anexa acestui OMAI 190/2013).
- Un alt motiv ar fi formularea din angajament : "...la plecarea din institutie, din motive imputabile acestuia sau la cerere, se obliga sa plateasca costurile privind scolarizarea acestuia, proportional cu perioada ramasa." Nu mi se pare ok formularea, fiindca se incalca prevederile art. 38 "Încetarea raporturilor de serviciu ale poliţistului local din motive imputabile acestuia...".
Din cate stiu eu, daca pleci din institutie, o poti face si sub forma unui transfer, care este un drept al functionarului public si nu un motiv imputabil acestuia.
Am rugamintea sa ma ajutati pentru a clarifica aceste aspecte. Nu doresc sa plec din institutie, insa consider ca legislatia trebuie respectata ad-literam si nu sa vina cei de la juridic cu formulari personale.
Ca o ultima informatie, au mai fost colegi care au absolvit seriile anterioare de formare profesionala la I.S.O.P., apoi au plecat prin transfer la alte sectoare din capitala, institutia mea i-a actionat in instanta pentru recuperarea cheltuielilor cu scolarizarea, insa colegii au castigat, invocand aceleasi motive enumerate de mine. De asemenea, am colegi care au facut cursul de formare profesionala la I.S.O.P. pe cand lucrau in politiile locale din Dobroesti si Pantelimon, iar la transferul acestora in cadrul institutiei mele de politie locala, nu au platit acel curs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta Juridica
MesajScris: Mar Ian 06, 2015 12:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 08, 2014 1:00 pm
Mesaje: 95
Salut ,sub nicio forma nu se platesc cursurile la transfer. Acesta se face prin acordul unitatii ce te primeste si iti preia cheltuielile.Legea spune clar ca doar daca iesi din sistem prin demisie ,ori esti dat afara din vina ta platesti aceste cursuri.Daca exista cazuri in care au fost dati in judecata la plecarea prin transfer ii sfatuiesc pe baieti sa ceara si daune dobitocilor din primaria respectiva...pentru deranj si prostie.Referitor la costul cursurilor este foarte simplu ,sunt date publice si printr-o coala a4 faci o cerere catre Serviciul Economic in care ceri aceasta lamurire ,o inregistrezi la registratura si primesti raspunsul.Daca sunt dobitoci si incapatanati fa o cerere la unitatea unde ai facut cursurile si sigur vor raspunde acestei cereri.Teoretic este suma din acel OMAI dar in raport de situatie se adauga cazare, transport.Tu stii in ceconditii ai urmat cursurile si daca nu a necesitat cazare ori transport este clar ca rezulta suma mentionata de tine.Este foarte bine ca sunteti atenti la ce semnati ,in primarii exista un haos cu tenta de nesimtire in fraudarea cifrelor.

(pentru un raspuns avizat ,daca esti membru SemperLex poti trimite la http://www.semperlex.ro/consultatii-juridice-gratuite/)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron

[ Time : 0.071s | 15 Queries | GZIP : Off ]