Proiect sustinut de SINDICATUL NATIONAL AL POLITISTILOR LOCALI "SEMPER LEX"

Acum este Sâm Mai 26, 2018 8:46 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: salarizare bugetari 2015
MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 9:48 am 
poate sa va raspunda la tot ce tine de salarizarea si existenta nostra...

Sus

MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 11:34 am 
Neconectat

binenteles ca pot....numai ca ne incurca acel "pot", atit in exprimarea unei manifestari de vointa cit si in ceea ce priveste imbogatirea cadrului legislativ cu cit mai multe formulari de acest gen.
consider ca toate actele normative ce contin acel "pot acorda", referitor la acordarea unor drepturi, nu fac altceva decit sa adinceasca discrepanta intre salariati...in practica s-a demonstrat ca o parte dintre primari pun mai presus de drepturile salariale ale propriilor angajati, directionarea sumelor de bani in te miri ce investitii, care nu cred ca au alt scop decit satisfacerea unor interese de grup. sunt de parere ca multi dintre noi sunt captivii unor astfel de situatii in care primarii, din rautate si invidie, sunt convinsi de ceilalti functionari publici nebenificiari ai normei de hrana, sa ignore cu nonsalanta un drept care venea cumva sa inlature inechitatile la care am fost supusui atitia ani la rind. problema acordarii normei de hrana nu a fost rezolvata !!!!!!! timisoara a aprobat norma de hrana?????

Sus

MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 11:37 am 
Neconectat

m-am referit la reprezentantii tuturor ministerelor, cind am scris " ca pot "

Sus

MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 11:57 am 
Neconectat

luni 26.01 voi fi la comisia de dialog social de la ministerul muncii, desi nu mai vroiam sa particip la astfel de intruniri...vor fi purtate discutii cu privire la posibilitatea acordarii normei de hrana in administratia publica locala si aplicarea lg. 284/2010 in anul 2015.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 12:22 pm 
Neconectat

Nu, la Timisoara inca nu s-a aprobat norma de hrana

Sus

MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 4:45 pm 
Neconectat

[flash=][/flash]
gabriel scrie:
luni 26.01 voi fi la comisia de dialog social de la ministerul muncii, desi nu mai vroiam sa particip la astfel de intruniri...vor fi purtate discutii cu privire la posibilitatea acordarii normei de hrana in administratia publica locala si aplicarea lg. 284/2010 in anul 2015.

Ce ?Sa se acorde norma de hrana cui ? In ce baza de argumentare de sustinere sa acorde norma de hrana celor de la birourile primariei ?

Sus

MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 5:27 pm 
Neconectat

exact cum am scris....ieri trebuia sa primesc convocatorul si tema sedintei si am primit doar convocatorul....tema mi a fost spusa la telefon

Sus

MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 5:38 pm 
Neconectat

Personalul civil este acel personal ce deserveste personalul din institutiile de aparare, op si siguranta nationala...
Exemplu concret: fochist, magazioner, femeie de servici, etc.
Oare acestia nu lucreaza in weekend? Si ei tin de buna functionare a acestor institutii.
Sa nu ne ascundem dupa deget....am fost fentati din nou. Si nimic bun nu vad ca se va intampla prea curand intrucat reprezentantii nostri sindicali din teritoriu sunt fie sefi ( si doresc sa iti bage pumnu-n gura) fie persoane controlate de acestie. Suntem dezbinati, iar cei ce ridica fruntea sunt eliminati astfel pierd ani prin instante daca au destul sange in instalatie sa se reintoarca.

Sus

MesajScris: Dum Ian 25, 2015 9:12 pm 
Eu cred ca cei din MAI ne pun bete-n roata si mai este problema ca nu avem un reprezentanti la nivel de guvern,parlament...

Sus

MesajScris: Mie Ian 28, 2015 6:54 pm 
Neconectat

in cadrul comisiei de dialog social din 26.01.2015 s-a discutat despre salarizarea bugetarilor din adm. publica locala in anul 2015. cu privire la posibilitatea acordarii normei de hrana, a unor tichete de masa, salariatilor din adm. publica locala, nu s-a stabilit nimic, opinia generala a participantilor fiind aceea ca prioritatea o reprezinta aplicarea legii salarizarii....au fost discutii aprinse, sindicatele au transmis semnalul ca " asa nu se mai poate, ne merg copiii la scoala incaltati in tenesi" si daca, cit de curind nu schimba (guvernul) ceva, oamenii vor fi in strada...dl ministru, ca orice ministru, a incercat sa calmeze spiritele, sa mai dreaga busuiocul, a venit cu propunerea ca sa mai lucram la o lege a salarizarii, ba pe criterii de performanta.....se mira cum sa iasa din situatie. mesajul a fost clar : schimbati ceva cit mai curind!!!!! s-a convenit ca dupa discutiile cu FMI si BANCA MONDIALA sa aiba loc o noua intilnire, undeva in jurul datei de 22 februarie. in principiu s-a convenit ca de la 1 iulie sa se aplice lg.nr. 284/2010, dar tot 600 lei sa fie coeficientul de referinta. asta ar implica totusi o majorare de 17-20%. materialul pe care eu l-am depus, ca si delegat al unei confederatii sindicale, a fost unul obiectiv si binenteles cu trimitere si la noi ( politia locala )...sa vedem ce va fi, am sa va tin la curent

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]