Proiect sustinut de SINDICATUL NATIONAL AL POLITISTILOR LOCALI "SEMPER LEX"

Acum este Mar Oct 16, 2018 10:54 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: al doilea loc de munca
MesajScris: Lun Noi 25, 2013 8:35 pm 
Neconectat

ce dragut . acum o postare imi cereai sa combat cu argumente si dadeai solutii

PS daca are cineva un R.O.F. in format word rog sa imi lase privat .

Sus

MesajScris: Lun Noi 25, 2013 9:24 pm 
Neconectat
Site Admin

O.k. daca tu pricepi intr-un mod tofolog ca politistii locali ,,nu" sunt functionari publici si ,,nu" beneficiaza de aceasta prevedere ce reglementeaza slariatii platiti din fonduri publice: functionari publici si functionari publici cu statut special... atunci ramai un sustinator ardent al raspunsurilor ANFP-ului ce are preocupari vaste...sper ca este un subiect clar si inchis.

Sus

MesajScris: Dum Dec 01, 2013 12:46 am 
Neconectat

sa sustin anfp in asa ceva ? daca tu ai inteles asta .... iti spun doar care este opinia lor . daca nu crezi fa si tu o adresa pe subiect si "combate cu argumente"

Sus

MesajScris: Dum Dec 01, 2013 11:13 am 
Neconectat
Site Admin

pro legality scrie:
Mogul, ANFP-ul nu reglementeaza aceast drept si nu-si poate impune o parere despre o competenta acordata printr-o lege. Dreptul de munca la privat este un drept instituit printr-o lege ce reglementeaza exact ce si cum cu munca la functionarii publici, adica L284/2010.Daca eventual au obiectiuni vor pierde in instanta pentru ca politistul local este functionar public iar legea spune asa :
Legea nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice:
Art. 40
La articolul 96, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
Art. 96.(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi in domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.
Atentie ! Legea nu face referire la politisti nationali, locali ci la functionari publici cu statut special si functionari publici.

Cred ca s-a inteles clar si concis din prima clipa despre ce este vorba si toti stim pana unde-i treaba ANFP-ului, care nu si-o face deloc. Treaba lor ar fi sa verifice magariile cu incadrarile la functionarii publici, sa aplice sanctiuni acolo unde constata nereguli, sa anuleze incadrari ce nu respecta termenii L188...in niciun caz nu au ei competenta sa constate legalitatea atribuiri acestui drept printr-o lege ce reglementeaza drepturile salariatilor bugetari respectiv Art. 96.(1) din Legea nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice. Deci simplu: politistul local este functionar public (aici au o problema cei de la paza obiective de interes local ce nu beneficiaza de acest drept fiind incadrati pe L333 si nu pe L188, probabil aici incurcati voi treaba) de accea eu am folosit permanent in texte ( politisti locali functionari publici)
Cred ca mai clar de atat nu se poate comunica pe acest subiect.

Sus

MesajScris: Lun Ian 12, 2015 3:39 pm 
Neconectat

politistii locali pot detine al doilea loc de munca!!! dupa ce am sa scanez raspunsul ANI am sa postez aici. este de anul trecut si se refera strict la politia locala.

Sus

MesajScris: Lun Ian 12, 2015 4:06 pm 
un lucru bun,dacă iți permite timpul....

Sus

MesajScris: Mie Ian 14, 2015 7:47 pm 
Neconectat

gabriel scrie:
politistii locali pot detine al doilea loc de munca!!! dupa ce am sa scanez raspunsul ANI am sa postez aici. este de anul trecut si se refera strict la politia locala.

asteptam raspunsul cu interes

Sus

MesajScris: Dum Ian 18, 2015 3:25 pm 
Neconectat

fotocopiile sunt de dimensiuni mari si vad ca am probleme la atasarea lor

Fişiere ataşate:
ANI11 001.jpg
ANI11 001.jpg [ 246.84 KiB | Vizualizat de 795 ori ]
Sus

MesajScris: Dum Ian 18, 2015 3:31 pm 
Neconectat

a trebuit sa micosrez rezolutia si vad ca merge

Fişiere ataşate:
ANI22 001.jpg
ANI22 001.jpg [ 216.2 KiB | Vizualizat de 795 ori ]
Sus

MesajScris: Dum Ian 18, 2015 3:36 pm 
Neconectat

fila nr.3.... vad ca trebuie sa scriu ceva aici, altfel nu-mi da voie sa-l trimit

Fişiere ataşate:
ANI33 001.jpg
ANI33 001.jpg [ 199.96 KiB | Vizualizat de 795 ori ]
Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]