Proiect sustinut de SINDICATUL NATIONAL AL POLITISTILOR LOCALI "SEMPER LEX"

Acum este Joi Oct 06, 2022 7:18 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 109 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: OUG 195/2002
MesajScris: Sâm Oct 04, 2014 2:01 pm 
Neconectat

Bine tu adu. Ce-mi mai plac remarcile de colt de strada. Parca pe forum era un loc special pt. offtopic...

Sus

MesajScris: Lun Dec 15, 2014 1:16 pm 
eu cred ca ar trebuii propusa o modificare a oug 195 si a legii 155 sa primim mai multe atributii pe linie de circulatie...pt ca sunt sigur ca mai multi colegi din tara se lovesc de problema unor abateri la circulatie a unor soferi chiar in fata noastra si sa nu putem face nimic... :oops: :oops: :oops:

Sus

MesajScris: Lun Dec 15, 2014 2:55 pm 
Neconectat

vizitator ,nu reusesti sa te loghezi sau preferi sa fii anonim ? Nu crezi ca este normal sa ne asumam ce dorim. Asa se procedeaza si cu sesizarile de abuzuri la sindicat ,se reclama abuzuri multe dar nimeni nu vrea sa isi asume sesizarea .Asta incurajeaza aceste obiceiuri din partea sefilor !

Sus

MesajScris: Lun Dec 15, 2014 3:25 pm 
Neconectat

Epic e faptul ca acei colegi din tara se lovesc de abaterile savarsite in fata noastra. Offff...e grea matematica asta. Nu ma pot opri din ras. Buna propunerea....dar eu propun ca intai sa invatam limba romana, dupa care sa invatam sa nu stam cu tigara in mana in uniforma (chipsuri, seminte, shaorma etc.), sa nu stam sprijiniti pe masinile de politie, sa nu stam cu mainile in buzunarele de la pantaloni sa ne manance .....unghiile sa nu vorbim cu ma cu ba, sa fim diferentiati pe functii- un politist local cu studii superioare nu este egalul unuia cu studii medii si cate si mai cate. Dupa aia sa cerem atributii suplimentare.

Sus

MesajScris: Lun Dec 15, 2014 6:47 pm 
Neconectat

(on topic)
Eu unul propun niste verificari pe la Politiile locale din tara ,cam pe la toate.Aceste verificari sa fie facute de acele organe ale statului care incep cu "D" si se termina cu "GA,NA" viewtopic.php?f=14&t=57.
Sa inceapa cu sefii pusi ilegal si sa termine cu ei.Nu cred ca se respecta in procent de 80% conditiile prevazute in Legea 155 si GH 1332.Adica studii superioare urmate de cursurile de management in scoli de politie.De aici si restul , fac trafic de influenta ,politica ,abzuri.viewtopic.php?f=14&t=22

Sus

MesajScris: Lun Dec 15, 2014 7:22 pm 
Neconectat

Studii superioare facute la Spiru Haret sau care nu au nici o treaba cu domeniile de activitate ale Politiei Locale?

Sus

MesajScris: Lun Dec 15, 2014 7:48 pm 
Neconectat

stefan7030 scrie:
Studii superioare facute la Spiru Haret sau care nu au nici o treaba cu domeniile de activitate ale Politiei Locale?

Spiru Haret ca Spiru Haret , si la case mari au ajuns din soferi mari sefi ,problema este daca au cursurile initiale si mangement unde capata discernamantul de legal si ilegal ,ce poate si ce nu.

Sus

MesajScris: Lun Dec 15, 2014 10:58 pm 
Neconectat

Nu conteaza unde si-au facut studiile. Conteaza sa fi ajuns acolo unde sunt pe merit. Abuzurile sunt facute de cei care au primit functiile cadou. Cat timp politicul intervine la numiri pe principiul nepotismului nu vom ajunge nicaieri.

Sus

MesajScris: Mar Dec 16, 2014 7:01 pm 
Neconectat

ARP scrie:
Epic e faptul ca acei colegi din tara se lovesc de abaterile savarsite in fata noastra. Offff...e grea matematica asta. Nu ma pot opri din ras. Buna propunerea....dar eu propun ca intai sa invatam limba romana, dupa care sa invatam sa nu stam cu tigara in mana in uniforma (chipsuri, seminte, shaorma etc.), sa nu stam sprijiniti pe masinile de politie, sa nu stam cu mainile in buzunarele de la pantaloni sa ne manance .....unghiile sa nu vorbim cu ma cu ba, sa fim diferentiati pe functii- un politist local cu studii superioare nu este egalul unuia cu studii medii si cate si mai cate. Dupa aia sa cerem atributii suplimentare.

Politistii locali cu studii superioare sunt diferentiati ca si clasa profesionala, salarizare de cei cu studii medii, in rest atata timp cat ei ocupa o functie de executie poarta acelesi grade profesionale ( exact ca cei de la MAI ), nu vad logica unor alte grade profesionale pe nivel de clase.
:)

Sus

MesajScris: Mar Dec 16, 2014 9:36 pm 
Neconectat

Diferenta este de cativa ani de scoala pentru a putea ocupa o astfel de functie, mai avem diferenta de atributii, intrucat acestora li se completeaza fisa postului cu atributii suplimentare, respectiv atributii cu un grad de complexitate mai mare fata de atributiile persoalelor care ocupa o functie dintr-o clasa inferioara, avand acelasi grad, diferenta este ca pot avea atributii de inspectie, audit, control, coordonare ,etc.. Diferenta este ca ei pot ocupa functii de conducere. Si lista continua.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 109 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]