Proiect sustinut de SINDICATUL NATIONAL AL POLITISTILOR LOCALI "SEMPER LEX"

Acum este Sâm Dec 07, 2019 6:25 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Incredibil !
MesajScris: Dum Apr 19, 2015 11:27 am 
Neconectat

Prieteni ,puteti crede ca dupa atatia ani de functionare a Politiei locale inca mai sunt persoane "profesionisti" in materie ce nu inteleg ce este cu aceasta forta complementara cu titulatura Politia Locala ,ce nu pricep ca politistul local este POLITIST ?
Nici eu nu am crezut dar consultand putin pe google minune ! Exista un site poitisti.ro ce pretind a avea membri politisti si altele in care sunt socati ca vad pe strazi pe unii in uniforme, cu armament si autospeciale si acestia cica sunt falsi ,care mai aplica si sanctiuni contraventionale ,dar n-ar fi adevarati. Cica le zice politisti locali, sunt falsi dar autoritatile ii tolereaza ca...au relatii sus WOW !
Oare cat de greu este sa verifici legalitatea si competentele acestei institutii ? Tot acolo trimit la un mester ce te poate rezolva in instante ,priviti si luati aminte...

puteti accepta ca o autoritate publica ce figureaza in Sistemul National de Siguranta Publica ca forta complementara, Politia Locala, fuctioneaza in afara legii ? Politistii locali raporteaza orice masura luata in regim Circulatia Rutiera catre BPR rutiera de la Politia nationala referitor la punctele penalizare ce duc la ridicarea permisului iar Brigada Politiei Rutiere implementeaza in sistem punctele penalizare si retrage permise daca au cumulat punctajul. Considerati ca se face asta intr-o conspiratie in afara legii partasa fiind si Politia nationala…instantele si alte institutii de control...

Aloooo ! Domnul ministru de interne Oprea ? Poate vedeti ca unii din subalternii dumneavoastra se ocupa cu denigrarea ,aduc atingere unei autoritati a statului in speta Politia Locala indemnand cetatenii sa nu se legitimeze si sa riposteze in fata politistilor locali , ii gasiti pe un siteul politisti.ro site cu acces public in domeniul virtual dar si pe Facebook !

http://www.politisti.ro/topic/1123-situ ... lca-legea/

http://www.raican.ro/model-de-plangere- ... i-rutiere/
Avocat Florin Răican
20 de ani de experiență în profesii juridice
Darius spune:

@Florin Raican spune:
22 aprilie 2015 la 06:17
„Dvs. afirmați că „oamenii sunt încurajați greșit și pierd timp și bani din neștiință”. Haideți să vedem dacă este așa. Sunt încurajați greșit ? Toate argumentele privitoare la plângerea împotriva unui astfel de proces verbal provin din lege, mai precis din O.G 2 și din O.U.G. 195. Înseamnă că nu sunt îndrumați greșit! Pierd oamenii timp ? Da, pierd câteva minute pentru că trebuie să completeze acel model de plângere și trebuie să depună acea plângere la Judecătorie, fie personal, fie prin intermediul poștei sau curierului. Pierd oamenii bani ? Depind de alegerile pe care le fac. Taxa judiciara de timbru pentru plângerea contravențională este de 20 de lei. Probabil că merita să dai 20 de lei pentru a nu fi nevoit să plătești o amenda de câteva sute de lei, nu credeți?”
Darius,
Pierd sigur bani si timp din moment ce v-am demonstrat ca Legea 155/2010 a POLITIEI LOCALE Art. 43
„(1) Politia locala care are in structura compartimente functionale cu atributii in domeniul circulatiei rutiere incheie protocoale cu administratorul bazei de date, asigura mijloacele tehnice necesare si instruirea personalului destinat acestei activitati, in vederea introducerii in baza de date a punctelor de penalizare aplicate ca urmare a constatarii unor abateri la regimul circulatiei rutiere, in termen de cel mult un an de la intrarea in vigoare a prezentei legi.
(2) Pana cand compartimentele prevazute la alin. (1) pun in aplicare masurile prevazute la alin. (1), procesele-verbale de constatare a contraventiilor incheiate de politistii locali cu atributii in domeniul circulatiei rutiere pentru abateri care presupun aplicarea de puncte de penalizare se comunica in termen de 24 de ore, in copie, la unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane, pentru a fi introduse in baza de date, in baza protocolului incheiat intre parti. In municipiul Bucuresti, toate procesele-verbale care cuprind sanctiunile contraventionale complementare, prin aplicarea de puncte de penalizare, in conditiile legislatiei privind circulatia pe drumurile publice, se comunica brigazii de politie rutiera, respectiv sectiilor de politie competente teritoriale, pentru a fi introduse in baza de date.
(3) Structurile de politie locala desemneaza personalul insarcinat cu introducerea punctelor de penalizare in baza de date, care va lucra timp de un an impreuna cu persoanele desemnate din cadrul politiei rutiere, in vederea specializarii. (4) Politistii locali specializati in domeniul circulatiei rutiere isi exercita atributiile impreuna cu structurile specializate ale Politiei Romane. ”
Va explic de ce pierd, pentru ca instantele dau favorabil politiei locale, deoarece constata ca au competenta prin lege, ba chiar legea descrie modalitatea, procedura prin care se aplica si implementeaza puncte amenda si penalizare iar de aici paguba nu consta in acel timbru si faptul ca esti chemat pe la instante, ci in faptul ca pierzi iar asta duce la plata amenzii in intregime deoarece procedura de contestare anuleaza dreptul de a plati jumatate din minim pe care politistul il acorda.
Darius spune:
17 aprilie 2015 la 12:13
D-le avocat, cum puteti dezinforma popuatia in acest hal ? De ce nu spuneti direct:”Sunt un profitor si va consider potentiale victime, vreau sa va iau banii !”
Domnule avocat, daca Legea organica a Politiei locale 155/2010 prevede competente politistului local in domeniul Circulatiei Rutiere, cum puteti afirma ca nu au competente ? Orice incepator cunoaste ca Legea primeaza ca valoare juridica in fata unei OG, deci daca Legea acorda competente in domeniul Circulatiei Rutiere dumneavoastra va cramponati de OUG 195 ca nu sunt mentionati acolo ?? Cum va permiteti sa mintiti in acest hal fara sa luati in consideratie Legea Politiei Romane unde acolo apare radacina Politiei locale si trimite la infiintarea si legalizarea acestor unitati, cum puteti sa mintiti ca nu au pregatirea necesara cand de fapt Legea 155/2010 ii trimite la Unitatile de invatamant MAI arma Politie sa urmeze cursurile initiale in domeniile de activitate OP, Circulatia Rutiera si alte competente ?
Poate ca dumneavoastra castigati cateva actiuni in acest doemniu, dar o faceti traficand influenta ori profitand de naivitate !

Răspunde
Florin Raican spune:
17 aprilie 2015 la 17:26
Domnule crisval (dacă v-ați fi prezentat v-aș fi spus pe nume !), tonul dvs. este agresiv în mod nejustificat iar logica dvs. prezintă numeroase discontinuități. Eu personal, respect pe toți aceia care lucrează în cadrul poliției locale. Am mai spus asta! Mai mult, am rude în poliția locală și cunosc într-o anumită măsură specificul muncii lor. Nu pot însă să respect pe cei care înlocuiesc argumentele cu insultele, așa cum procedați dvs. Nu mă cunoașteți dar vă permiteți să afirmați că sunt profitor și mincinos. Că dezinformez și că aș face trafic de influență. Curajul dvs. este vecin cu inconștiența dacă vă permiteți să jigniți pe cineva în mediul online (mediu care înregistrează și stochează acțiuni ce pot fi folosite ulterior împotriva oricui) numai pentru faptul că are alte opinii decât ale dvs. Nu pot să respect nici măcar argumentele dvs. pseudojuridice din moment ce mă acuzați de trafic de influență fără să cunoașteți ce reprezintă defapt, traficul de influență (vezi 291 Cod penal). De aceea, sper din tot sufletul ca dvs. să nu fiți polițist local pentru că atitudinea dvs. ar compromite comportamentul, în general, de excepție al polițiștilor locali. Emit această ipoteză deoarece am observat că persoana care se ascunde în spatele acestei adrese de email este deosebit de activă pe forumurile care tratează subiecte legate de activitatea poliției locale.
Se pare că nu ați citit comentariile anterioare, nici pe ale mele și nici pe cele ale celor pe care dvs. îi catalogați ca fiind naivi. Nu sunteți obligat să citiți aceste comentarii dar v-ar fi ajutat să înțelegeți că acest model se adresează mai puțin profesioniștilor ori celor familiarizați cu jurisprudența națională. Acest model este adresat celor care nu au nici o idee despre modul în care ar putea să se apere în fața unor abuzuri precum și celor care nu au bani să își angajeze un avocat și care, cu puțin sprijin, se pot descurca și singuri. În mod evident acest model de plângere nu este infailibil, nu oferă certitudini și suportă adăugiri și completări. Însă, trebuie să înțelegeți că acest model nu reprezintă un atac la adresa poliției locale ci doar promovează soluții juridice recent întâlnite în practica instanțelor judecătorești. Chiar dacă nu ați reușit să înțelegeți raporturile și relațiile dintre legi și ordonanțe (bănuiesc ca v-ați referit la ordonanțele de urgență, cu trimitere la OUG 195) sper ca veți înțelege în cele din urmă că nu poți să încasezi bani pe ceva ce oferi gratuit. În rest, servici ușor !

Răspunde
Darius spune:
18 aprilie 2015 la 11:55
Este un raspuns multumitor, nu sunt politist local dar urasc pe cei ce nu respecta adevarul si profita de eventuale persoane ce nu cunosc legislatia. Daca sunteti atent nu v-am acuzat de nimic am spus ” Poate” in eventualitatea ca s-ar intampla, nu am sugerat ca ati facut sau faceti, sunt convins ca nu este cazul . Corect pentru mine ar fi fost sa spuneti si acest aspect la care eu am facut referire- Au competente conform Legii pe Circulatia Rutiera si sansele sa combateti un pv de sanctiune pe motiv ca nu figureaza in OUG sunt insignifiante. Inca o rugaminte, am pus la nume Darius.

Răspunde

Ultima oară modificat de Andrei pe Mie Apr 22, 2015 10:24 am, modificat de 2 ori în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Incredibil !
MesajScris: Mar Apr 21, 2015 9:53 am 
Neconectat

luati aminte IN POLITIA LOCALA SA NU ACCEPTATI ASA CEVA !! Solutia denunt imediat DGA, DNA chiar daca va mutati la alta unitate...

Nemernicii cu epoleți. Manual de mușamalizare a ilegalităților comise de șefii corupți de la IPJ Bistrița | INVESTIGAȚII
Evenimentul zilei” continuă seria dezvăluirilor în cazul polițiștilor de la IPJ Bistrița Năsăud, arestați pentru corupție. În ediția de azi: despre cum s-a mușamalizat un grav accident de circulație, comis de un alt polițist beat.
În unul din cele mai scandaloase dosare de corupție din 2014 au fost arestați Ioan-Ovidiu Mureșan (inspectorul șef al Poliției Bistrița-Năsăud), Roberto Hasnăș (șeful Serviciului Rutier) și Leon Cloșcă (șeful Poliției Năsăud). Aceștia au ajuns după gratii în luna noiembrie, fiind acuzați că au muşamalizat accidente de circulaţie grave şi că au primit diverse foloase materiale, pentru a interveni pe lângă alţi poliţişti pentru a opri anchete penale ori pentru a nu aplica diferite sancţiuni contravenţionale.
Procurorii DNA susțin că unul dintre polițiștii „amabili” cu ajutorul cărora s-a încercat mușamalizarea unui accident grav de circulație, în urma căruia a fost accidentată grav o fetiță de opt ani, este comisarul șef Petrică Isopescu, de la Protecție Internă. Accidentul cu pricina a avut loc în data de 4 noiembrie 2014 și a fost comis de șeful Postului de Poliție Dumitra, agentul Leon Fetti, care conducea băut. „Mureșan l-a trimis pe comisarul șef Isopescu Petrică, de la Inspecția Internă, să verifice neoficial evenimentele produse. Nici în urma acestei anchete nu se raportează nimic, ci se ascunde totul, astfel că în evidențele Poliției Bistrița nu este înregistrat niciun eveniment rutier și nu este efectuată nicio anchetă oficială”, susțin procurorii DNA Cluj.
Avansat la excepțional de două ori

Comisarul Isopescu a fost chemat la audieri, la DNA, și a dat o declarație de mai multe pagini care poate fi un manual despre cum se mușamalizează o anchetă. Interesant este faptul că Isopescu a sesizat Parchetul Năsăud cu fapta comisă de agentul Fetti, în aceeași zi în care au fos arestați polițiștii corupți de la Bistrița. Isopescu este polițist de 13 ani și are la activ două avansări la exccepțional pentru fapte deosebite. În cadrul IPJ Bistrița este considerat un apropiat al inspectorului șef arestat, Ovidiu Mureșan. Din data de 18 noiembrie, Isopescu a fost numit șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor.
A pus în pericol un martor

Comisarul Isopescu a fost trimis, în data de 10 noiembrie, la Dumitra pentru a investiga accidentul comis de agentul Fetti. La DNA, Isopescu a recunoscut că a discutat cu un localnic care i-a spus tot ce știe și care l-a îndrumat spre un alt martor, cu care, culmea, nu a mai vorbit. Rudele fetiței accidentate l-au mințit pe Isopescu și i-au spus că aceasta a căzut de pe gard și s-a lovit la cap, fiind ajutați de șeful de post Fetti, cu bani și transportul la spital. Culmea este că această declarație a fost luată „pe bune” de Isopescu. A doua zi, în data de 11 noiembrie, Isopescu a revenit în zonă, dar martorul cu care a stat de vorbă i-a spus că nu mai vrea să dea alte detalii. Motivul: șeful Poliției Năsăud, inspectorul Leon Cloșcă, arestat, i-a spus șefului de post despre anchetă și că se teme pentru siguranța lui. La audieri, comisarul Isopescu a declarat că, în data de 10 noiembrie, a stat de vorbă cu inspectorul Cloșcă despre acest caz.
Scuze de cascadorii râsului

Timp de mai multe zile, în dosar nu s-a făcut nimic. „Șeful inspectoratului a zis să așteptăm rezultatul de la Spitalul Județean și să nu mai facem atâtea verificări față de polițiști”, a declarat comisarul Isopescu. Acesta se incriminează singur în propria declarație. „La momentul în care am primit răspunsul de la Spitalul Județean Bistrița Năsăud, și având în vedere controlul care se efectua în unitate, nu am studiat și analizat suficient răspunsul primit. Astfel că, în data de 24 noiembrie 2014, după ce am recitit încă o dată documentele referitoare la acest accident am decis, având convingerea că sunt indicii cu privire la săvârșirea unor fapte penale, motiv pentru care în data de 25 noiembrie 2014 am prezentat conducerii IPJ, raport proces verbal de sesizare”, susține Isopescu. Între timp, din data de 18 noiembrie 2014, Isopescu a fost numit șef la Serviciul de Investigare a Fraudelor, dar a continuat și ancheta în cazul Fetti.
A sesizat parchetul a două zi după perchezițiile DNA
Procurorii DNA au descins la IPJ Bistrița în data de 24 noiembrie 2014, unde au făcut mai multe percheziții. A două zi, Inspectorul șef Mureșan și ceilalți doi polițiști corupți au fost arestați de Tribunalul Cluj.
Tot în data de 25 noiembrie 2014, când a văzut că situația este gravă și ar putea fi acuzat pentru favorizarea infractorului, comisarul Isopescu a sesizat Parchetul Năsăud, cu privire la agentul de poliție Leon Fetti.
http://www.evz.ro/nemernicii-cu-epoleti ... trita.html

Sus

MesajScris: Mar Apr 21, 2015 9:58 am 
Neconectat

luati aminte IN POLITIA LOCALA SA NU ACCEPTATI ASA CEVA !! Solutia denunt imediat DGA, DNA chiar daca va mutati la alta unitate...

Gheorghe Popescu, adjunctul şefului Poliţiei Timiş, audiat, miercuri, la DNA Timişoara, va fi cercetat sub control judiciar, el fiind acuzat că, în 2012, a primit un televizor cu plasmă pentru a aproba raportul de mutare a unui subordonat de la o secţie de poliţie la o structură din subordinea sa.
Procurorul-şef al DNA Timişoara, Tamas Schiffbeck, a declarat corespondentului MEDIAFAX că, în urma audierilor, procurorii au decis ca adjunctul Poliţiei Judeţene Timiş Gheorghe Popescu să fie cercetat sub control judiciar, pentru fapte de corupţie.
La ieşirea din sediul DNA, Popescu le-a spus jurnaliştilor că nu a luat mită.
"Nu este vorba de nicio luare de mită. Sunt problemele mele şi ale Parchetului", a afirmat Gheorghe Popescu.
Pe timpul cât se află sub control judiciar, Popescu trebuie să se prezinte la organul de urmărire, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat, să informeze de îndată organul judiciar cu privire la schimbarea locuinţei, să se prezinte la organul de poliţie desemnat cu supravegherea sa, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat, să nu depăşească limita teritorială a judeţului Timiş, decât cu încuviinţarea prealabilă a organelor judiciare, să nu exercite profesia sau meseria şi să nu desfăşoare activitatea de poliţist, în exercitarea căreia a comis fapta, să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte arme şi să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menţionate în ordonanţa de dispunere a controlului judiciar. În caz de încălcare cu rea-credinţă a obligaţiilor care îi revin, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive.
În ordonanţa de dispunere a controlului judiciar se arată că, la începutul anului 2012, Gheorghe Popescu, în calitate de inspector şef al Poliţiei Judeţene Timiş, după ce a aprobat raportul de mutare a unui subordonat de la o secţie de poliţie la o altă structură aflată în subordinea sa, a pretins de la acesta un televizor cu plasmă, potrivit DNA.
Astfel, în 9 martie 2012, poliţistul a cumpărat un televizor cu 999,90 lei, pe care în aceeaşi zi l-a schimbat însă cu altul care avea o diagonală mai mare, în valoare de 1.699 lei, el fiind nemulţumit de dimensiunile şi caracteristicile tehnice ale aparatului electronic.
Televizorul respectiv a fost ridicat de la locuinţa poliţistului miercuri, în urma unor percheziţii.
Adjunctul Poliţiei Judeţene Timiş Gheorghe Popescu a fost ridicat de procurori miercuri şi dus la sediul DNA Timişoara, pentru a fi audiat într-un dosar de corupţie.
Potrivit unor surse judiciare, Popescu este cercetat într-un alt caz de corupţie, dosarul acestuia neavând legătură cu acela în care colegii săi din conducerea Poliţiei Judeţene Timiş au fost arestaţi preventiv pentru fapte de corupţie.
"Gheorghe Popescu este cercetat pentru luare de mită, într-un alt caz de corupţie decât cel în care sunt implicaţi şefii IPJ Timiş, care sunt deja arestaţi preventiv", au declarat sursele citate.
Gheorghe Popescu a condus interimar Inspectoratul de Poliţie Judeţean Timiş, până marţi, când la conducerea instituţiei a fost împuternicit de către IGPR Ion Mirescu, cel care a condus, până acum, Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara.
Comisarul şef Gheorghe Popescu a fost desemnat de către IGPR, săptămâna trecută, să conducă interimar Poliţia Judeţeană Timiş, după ce şeful IPJ Timiş, Sorin Muntean, unul din cei trei adjuncţi ai acestuia Florin Bolbos şi şeful Poliţiei Rutiere Timiş, Marcel Crăciunescu, au fost arestaţi preventiv pentru fapte de corupţie.
Anterior, Gheorghe Popescu a fost adjunct al şefului IPJ Timiş şi a mai condus inspectoratul în perioada mai 2010 - mai 2013.
În 19 ianuarie, DNA a făcut mai multe percheziţii la IPJ Timiş, Serviciul Circulaţie Rutieră, Poliţia oraşului Recaş, Primăria Recaş, Poliţia Locală din cadrul Primăriei Recaş şi la Secţia de Poliţie Autostrăzi - Biroul de Poliţie Autostrada A1 Deva - Nădlac, precum şi la locuinţa şefului Serviciului Circulaţie Rutieră Timiş, Marcel Crăciunescu, din satul Ghiroda, dar şi la locuinţa părinţilor acestuia, din Timişoara, într-un dosar vizând infracţiuni de corupţie şi asimilate celor de corupţie, care ar fi fost comise în perioada 2013-2014.
În urma percheziţiilor au fost reţinuţi şi, ulterior, arestaţi preventiv şeful IPJ Timiş, Sorin Petru Muntean, şi adjunctul său Florin Mircea Bolbos, precum şi şeful Poliţiei Recaş, Marian Dorinel Temu, pentru abuz în serviciu, şeful Poliţiei Rutiere Timiş, Nicuşor Marcel Crăciunescu, pentru patru infracţiuni de luare de mită, primarul oraşului Recaş, Teodor Pavel, pentru instigare la uzurparea funcţiei, la hărţuire şi la abuz în serviciu, şeful Poliţiei Locale Recaş, Doru Adrian Berzescu (funcţionar public aflat în subordinea primarului oraşului Recaş), pentru uzurparea funcţiei şi hărţuire.
În acest dosar, sunt cercetaţi şi ofiţerii de Poliţie Cosmin Ionuţ Bledea şi Vasilică Gîrbaci, pentru dare de mită.
De asemenea, în acelaşi dosar procurorii DNA au dispus luarea măsurii controlului judiciar pentru 60 de zile pe numele omului de afaceri Eugen Milutinovici, cercetat pentru instigare la abuz în serviciu.
Potrivit unui document obţinut de MEDIAFAX, primarul din Recaş, Teodor Pavel, care se află la primul mandat şi care în 2012 a fost ales din partea PNL, însă în toamna anului 2014 a trecut la PSD în baza ordonanţei guvernamentale care permitea migraţia aleşilor locali, le-ar fi solicitat şefilor de la Poliţia Timiş să dea ordin subalternilor lor să nu îşi îndeplinească sarcinile de serviciu în Recaş. În caz contrar, poliţiştii care nu îndeplineau ordinele erau mutaţi, schimbaţi ori li se desfiinţa funcţia.
http://www.mediafax.ro/social/seful-int ... r-13791827

Sus

MesajScris: Mar Apr 21, 2015 10:02 am 
Neconectat

HARTA POLIŢIŞTILOR CORUPŢI din România

De departe cel mai răsunător caz este cel al şefului IPJ Mehedinţi, Ştefan Ponea, acuzat de trafic de influenţă şi cumpărare de influenţă. Şeful consiliului judeţean, Adrian Duicu, i-ar fi promis lui Ponea că îşi va folosi influenţa asupra unor membri ai Guvernului, astfel încat să-l numească într-o funcţie mai mare de conducere. Ponea a fost arestat preventiv, iar acum se află în arest la domiciliu.
În Bistriţa-Năsăud, şefii de Poliţie Ioan Ovidiu Mureşan, Roberto Hasnăş şi Leon Cloşcă îşi puneau agenţii să falsifice datele despre accidentele rutiere provocate de apropiaţi ai acestora. Acum cu toţii sunt urmăriţi penal.
La fel şi în Braşov unde şeful serviciului rutier din Braşov, Claudiu Tămârjan, a fost trimis în judecată, după ce a fost acuzat că a primit sume de bani, cadouri şi excursii de la afaceriştii din zonă, pentru a muşamaliza mai multe dosare de accidente rutiere.
În Capitală, un ofiţer de la rutieră a fost prins după ce, ani buni, a condus maşina cu girofar deşi nu a avut niciodată permis. A însoţit coloane oficiale ale demnitarilor români şi a avut şi maşină de serviciu. Augustin Căpîlnaş, că despre el este vorba, este cercetat de Parchetul General.
În Oltenia, şeful IPJ Gorj, Viorel Caragea, a fost cercetat disciplinar după ce şi-a trimis poliţiştii din subordine să facă controale repetate la brutăria unui afacerist care a refuzat un parteneriat între firma sa şi Poliţia Gorj.
În Moldova, Comisarul-şef Aurelian Vasea Şoric, şeful Inspectoratului de Poliţie al judeţului Neamţ era mână-n mână cu cămătarii din judeţ. Şoric a fost dat afară din poliţie pentru proasta gestionare anchetei privind uciderea interlopului Gheorghe Mararau.
Un al exemplu este cel al fostului şef al Poliţiei Rutiere Cluj. Comisarul Alexandru Mureşan este acuzat de nu mai puţin de 11 infracţiuni, printre care înşelăciune şi fals.
http://www.realitatea.net/harta-politis ... 85602.html

Sus

MesajScris: Vin Sep 18, 2015 11:11 am 
Acum sa vedem si punctul de vedere al JANDARMERIEI.....Se pare ca domni politisti din POLITIA ROMANA se cred SUPERMENI,aruncand cu noroi in doua institutii:POLITIA LOCALA si JANDARMERIA ROMANA......

Pentru a intra în normalitate Poliţia Română trebuie să instituţionalizeze conceptul de parteneriat prin formarea unor echipe ce acţionează în stradă doar din poliţişti şi să desfiinţeze orice forme de patrule mixte sau colaborări cu lucrători din alte instituţii.

Absolut toţi poliţiştii ştiu că aceste "colaborări" ce presupun desfăşurarea activităţilor specifice împreună cu lucrători din cadrul altor instituţii (este vorba în special de jandarmi şi gardienii locali) NU ajută cu nimic poliţia şi nici pe poliţişti. Mai mult, aceşti "parteneri de ocazie" fură cu neruşinare munca poliţistului şi raportează mincinos activitatea desfăşurată de acesta ca şi cum ar fi desfăsurată de ei. Nu este niciun secret că atât jandarmii cât şi gardienii locali, când acţionează împreună cu un poliţist, nu se implică, nu fac nimic, doar asistă impasibili la activităţile desfăşurate de poliţist, iar la finalul programului de lucru consemnează mincinos în rapoartele lor absolut toate activităţile desfăşurate de poliţist, activităţi la care ei nu au nicio contribuție ca şi cum ar fi fost desfăşurate de ei. Această practică pe care şefii din poliţie se prefac că nu o văd, nu este altceva decât un furt şi o minciună, pentru că prin aceste patrule mixte se fură cu neruşinare munca poliţistilor.

Nu intenţionăm să aducem acuze acestor instituţii ori să le minimizăm rolul în societate, dar trebuie să se ştie adevărul, pentru că nu este deloc corect ce se întâmplă şi cu siguranţă ar fi mult mai eficient ca poliţiştii să fie lăsaţi în pace, iar fiecare instituţie să îşi desfăşoare independent activităţile în funcţie de competenţe şi pregătire. Doar în acest fel se poate demonstra clar eficienţa şi importanţa în societate a fiecărei instituţii.

Este de notorietate faptul că niciun poliţist care îşi desfăşoară activitatea în structurile operative şi în special cei din stradă, nu susţine aceste patrule mixte şi absolut toţi poliţiştii îşi doresc să-şi desfăşoare activitatea împreună cu un coleg, aşa cum e normal, firesc şi aşa cum se întâmplă în toate ţările civilizate din lumea asta, motiv pentru care organizaţiile sindicale şi profesionale ale poliţiştilor trebuie să se implice şi să obţină înstituţionalizarea parteneriatului şi a echipelor formate doar din poliţişti în cadrul Poliţiei Române, aşa cum există şi în străinătate. Orice sondaj în rândul poliţiştilor referitor la acest aspect arată că peste 95% dintre aceştia îşi exprimă această dorinţă şi îşi doresc să nu mai fie amestecaţi cu jandarmii ori gardienii locali ai primăriilor.

Activitatea desfăşurată de poliţist împreună cu lucrători din alte instituţii NU este şi nici nu va putea fi vreodată "muncă în echipă" pentru că cei care formează aceaste idioţenii numite patrule mixte nu au responsabilităţi similare. Nu se poate cere lucrătorului unei instituţii care nu are atribuţii şi nici responsabilităţi într-un anumit domeniu, să se implice în soluţionarea unor situaţii/speţe pentru care ar fi necesar să-şi depăşească atribuţiile prevăzute de lege ori din fişa postului, iar acest aspect atrage în mod firesc o atitudine nepăsătoare care se regăseşte la absolut toţi lucrătorii ce aparţin instituţiilor amintite mai sus.

Munca într-o echipă formată doar din poliţişti prezintă numeroase avantaje atât din punct de vedere individual cât şi din punct de vedere instituţional. Primele şi cele mai evidente avantaje sunt cele legate de climatul afectiv pozitiv care se construieşte într-o asemenea echipă, pentru că membrii acesteia ajung să se cunoască bine, conlucrând la depăşirea oricăror dificultăţilor curente.

Un alt avantaj major este că lucrul în echipă este extrem de motivant, deoarece fiecare activitate atrage cu sine experienţa partenerului şi satisfacţia de a beneficia de sprijinul acestuia. În felul acesta instituţia îşi fidelizează angajaţii, pentru că nimic nu regretă oamenii mai mult la schimbarea unui loc de munca decât lipsa unui fost coleg. Dacă aceste legaturi ajung sa fie puternice, comfortul afectiv poate suplini şi compensa alte lipsuri, inclusiv lipsurile privind dotarea şi salarizarea. Nu salariul se constituie în cel mai important factor de motivare, ci conţinutul muncii, natura sarcinilor curente şi modul în care această activitate corespunde cel mai bine necesităţilor interne de creştere şi dezvoltare. Datorită echipelor sudate, membrii învaţă şi reţin mai eficient, iar nivelul de pregătire profesională creşte simţitor.

Acestea sunt doar câteva dintre motivele şi argumentele pentru care în Poliţia Română trebuie instituţionalizate conceptele parteneriatului între poliţişti şi formarea echipelor care acţionează în stradă doar din lucrătorii aceleaşi instituţii.
COMENTARII:
Sache 966

Publicat duminică la 19:16

Patrulele mixte nu aduc niciun beneficiu Poliţiei Române! Din contră! Acest sistem a fost conceput de "specialiştii" MAI, la origini jindari, pentru a justifica numărul foarte mare de jindari, dar şi numărul redus de poliţişti din stradă. Ulterior au apărut şi gardienii locali, iar datorită intereselor politice au fost introduşi şi ei în acest sistem, la fel, pentru a-şi justifica numărul mare de angajaşi şi existenţa acestor servicii ale primăriilor.
În niciun stat din Europa nu se lucrează în sistem integrat. Mai mult, în foarte multe ţări nu există decât poliţie! O singură structură de menţinere a siguranţei publice, o singură structură bine dotată, bine plătită, bine protejată de lege. O poliţie modernă ce nu are nicio legătură cu structurile militare (jindari) sau cu politicienii (gardienii locali).
Este momentul ca Poliţia Română să scape de aceşti paraziţi! Fiecare structură să îşi desfăşoare activitatea independent. Jindarii şi gardienii locali nu trebuie să îşi mai justifice activitatea prin prisma activităţii poliţiştilor.
Nu am fost, nu sunt şi nu voi fi niciodată de acord cu patrulele mixte! Mai bine execut serviciul singur!

3

sorinel 38

Publicat luni la 15:41

total de acord! mai trebuie adaugat si faptul ca sistemul asta "integrat", de sa fie de capul cui la inventat, nu are decit un responsabil in caz de belea, respectiv politistul, care vrind-nevrind, scriptic este seful patrulei, dar in realitate nu stiu cum un civil este seful unui militar, ca sa nu mai povestesc ca jindarii vin la patrula mixta atunci cind culmea nu au alte misiuni gen pregatire, examen, zilele orasului, comunei, zarzarii, brinzei, toamnei etc. si te trezesti cu ei lipsa din schema asa ca deseori politistul ramine singur in patrula de noapte, ca sa nu mai spun ca la rezultate raporteaza si jindarul infractiunea constatata desi el este spectator si mai trebuie sa fii atent si la el cind ii esti sofer ca il fura peisajul si daca frinezi brusc e posibil sa-ti sparga parbrizul cu capatina si intri si in necaz ca zici ca sint muscati de musca tete.

Sus

MesajScris: Lun Sep 21, 2015 6:11 pm 
Astia sufera rau de tot...sa-mi dea un exemplu de tara unde exista doar politie si atat....ma refer la tari din UE

Sus

MesajScris: Mar Sep 22, 2015 2:27 pm 
Munca într-o echipă formată doar din polițiști prezintă numeroase avantaje atât din punct de vedere individual cât şi din punct de vedere instituțional. Primele şi cele mai evidente avantaje sunt cele legate de climatul afectiv pozitiv care se construiește într-o asemenea echipă, pentru că membrii acesteia ajung să se cunoască bine, conlucrând la depășirea oricăror dificultăților curente.

Aceasta fraza califica exact ce-si doresc ei foarte mult:spaga....

Sus

MesajScris: Dum Sep 27, 2015 5:46 pm 
Unii polițiști au început din nou lupta împotriva noastră:

Apariţia compartimentelor denumite "Poliţie Locală" din cadrul primăriilor şi aflate sub coordonarea şi controlul direct al primarului generează o serie de confuzii în rândul cetăţenilor şi favorizează permanent săvârşirea unor ilegalităţi din partea unor angajaţi ai Poliţiei Locale, care se folosesc de această confuzie apărută în rândul cetăţenilor pentru a comite diferite abuzuri asupra cetăţenilor.
Pentru cetăţeanul obişnuit, "Poliţie Locală" sau "Poliţia Română" reprezintă doar autorităţi ale statului, iar diferenţa dintre atribuţiile şi rolul acestora este neclară şi foarte greu de remarcat, ori acest aspect atrage un dezavantaj major şi un tratament incorect al Statului Român faţă de cetăţenii săi.

În prezent a devenit o practică comună şi de notorietate faptul că marea majoritate a angajaţilor din cadrul Poliţiei Locale încalcă legea cu nonşalanţă prin faptul că folosesc ilegal articole din uniforma Poliţiei Române, autoturisme cu inscripţii şi semnale speciale de avertizare identice cu cele ale poliţiei, întreţinând şi alimentând confuzia cetăţenilor. Un exemplu frecvent şi vizibil în care angajaţii poliţiei locale îşi depăşesc atribuţiile prevăzute de lege şi prin care încalcă flargant drepturile legitime ale cetăţenilor cu care intră în contact este oprirea şi controlul autovehiculelor în trafic, deşi legea nu le acordă acest drept. Aceste aspecte afectează grav unele valori sociale deosebit de importante şi favorizează săvârşirea anumitor fapte de natură penală ce produc consecinţe grave asupra bunei funcţionări a autorităţilor publice, asupra interesului general al societăţii, şi nu în ultimul rând, asupra încrederii cetăţenilor în autoritatea şi prestigiul instituţiilor statului.

Primăriile trebuie să-şi creeze aceste compartimente cu o identitate, un renume şi o autoritate proprie, NU să-şi bată joc şi să inducă în eroare cetăţeanul, aşa cum se procedează în prezent, cu această aşa-zisă "instituţie" ce se zbate în impostură şi încearcă permanent să imite Poliţia Română din dorinţa de a beneficia de autoritatea acestei instituţii.

Având în vedere cele de mai sus, singura măsură justă şi firească ar fi ca denumirea "Poliţie” să rămână exclusiv pentru Poliţia Română, iar compartimentele de poliţie locală ale primăriilor să primească o altă denumire, cea mai potrivită fiind de "Garda Publică". Numai în acest mod, actuala confuzie şi nedreptate se elimină complet, iar fosta "Poliţie Comunitară", actuală "Poliţie Locală", va fi mai uşor de asimiliat de către comunitate sub aspectul competenţelor şi rolului acesteia în societate.

Termenul de "gardă" raportat la sensul dat acestuia în dicţionarul explicativ al limbii române pune în evidenţă prerogativele de PAZĂ a bunurilor şi expune cu exactitate într-un mod corect competenţele şi rolul actualei poliţii locale, care se diferenţiază foarte clar de cele ale Poliţiei Române, instituţie care NU are competenţe în privinţa executării de pază, competenţele poliţiei fiind exclusiv în domeniul de aplicare a legii.

Această denumire de "Gardă" nu este ceva inedit, ci este cât se poate de firească şi normală, existând şi tradiţie în acest sens, pentru că instituţia gardienilor publici a existat şi a funcţionat în perioada interbelică, fiind transformată în "Paza contractuală" odată cu instalarea regimului comunist şi reînfiinţată în anii '90 când au purtat denumirea de "gardieni publici". Mai mult, în prezent denumirea de "Gardă" se regăseşte şi în multe dintre ţările occidentale atribuită unor instituţii similare care se află sub controlul şi coordonarea administraţiei locale.

Cetăţeanul român are dreptul la o informare corectă şi un tratament corect din partea administraţiei publice, fapt care în prezent nu se realizează şi nu poate fi asigurat prin menţinerea actualei confuzii între cele două autorităţi distincte ale administraţiei publice, ce generează şi întreţin săvârşirea acestor abuzuri grave de către angajaţii primăriilor asupra drepturilor legitime ale cetăţenilor.

Dacă sunteţi de acord şi susţineţi aspectele semnalate în acest articol, vă rugăm să semnaţi petiţia iniţiată în urmă cu ceva vreme, în speranţa sensibilizării factorilor de decizie care au posibilitatea lgală să îndrepte aceste erori şi nedreptăţi din societatea românească, prin promovarea şi adoptarea unui act normativ care să schimbe denumirea actualei poliţii locale a primăriilor în Garda publică sau Gardienii publici.

Sus

MesajScris: Lun Sep 28, 2015 9:13 am 
Neconectat

Dap ,au reincalzit ciorba de laturi cu petitia , au vazut nu le-a iesit si au reintrodus propunerea in Evnimentul Zilei.Spera ca nenea Oprea sa refaca Militia in splendoarea ei...Traiasca mama rusia !
http://www.evz.ro/petitie-pentru-schimb ... blica.html
http://www.petitieonline.net/petitie/34 ... tarii/pg28

Sus

MesajScris: Lun Sep 28, 2015 7:59 pm 
Neconectat

Nu trebuie generalizat dar frumos ar fi sa-si faca ei curat in propria ograda si dupa sa se uite la altii. Jalea este in curvarasia lor unde s-a amestecat militienii cu pilosii de dupa revolutie

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]