Proiect sustinut de SINDICATUL NATIONAL AL POLITISTILOR LOCALI "SEMPER LEX"

Acum este Mar Sep 25, 2018 11:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Onoare muncii !
MesajScris: Joi Mai 21, 2015 4:15 pm 
Neconectat

Really ? Are you fucking serious ? Onoare Muncii ?! Sinonim cu "La Multi Ani, Politia Locala" ? Oare n-o dam, unind cele doua indemnuri, in Revolutia Rusa ? Fratilor, macar de Constantin si Elena, vreau s-o dau DRACULUI de munca, scuzati-mi franceza, dar vreau sa vorbesc, sa glumesc, sa socializez la greu cu colegii, cu cetatenii, cu bunicii ce se uita la mine amenintator, de parca ar vrea sa-mi spuna ca pe vremea lor treceau Donul ("linistit"), cu persoanele fara adapost, cu drogatii, cu defavorizatii acestei societati, pe care uneori meseria ma obliga sa-i legitimez, desi simt in ochii lor jena de a ma privi, sa nu mai imi fie mie rusine ca amendez boschetari, sa nu mai imi fie mie rusine ca amendez curve, sa nu mai imi fie mie rusine ca amendez comercianti ilegali de flori, amarati si necajiti de patronii de florarii, care nu-ti dau bon fiscal, dar suna la dispecerat ca, vezi Doamne, ei "are chiosc si plateste impozite si taxe" (ANAF, unde esti sa-i verifici), iar un "prapadit" ori ""prapadita" ce vinde cateva buchetele de flori, le fac concurenta. Dar INFECTII "cu chiosc", nu spun ca ei vand firul de floare cu o suma de 4 ori mai mare decat amaratii ce vor sa-si cumpere o paine... Unde esti tu, Antonescule ?! Pro legality, poti sa schimbi acest titlu de topic ca-mi provoaca greturi ? Onoare Muncii ?! Really ?
Fratilor, azi am zis ca am dat de naiba, vazand intr-un mini-parculet picioarele unei fete. M-am deplasat urgent la fata locului ca sa constat ca este vorba de o fata drogata. O fata deosebit de frumoasa, 24 de ani, dar ramasa pe drumuri de la droguri. Parintii si rudele au abandonat-o. Inca poarta haine bune pe ea. N-am s-o judec. Fata zacea intr-o stare de semi-constienta si am incercat s-o identific, s-o legitimez. Abia putea vorbi. Era plina de gauri in brate si picioare. Intr-un moment de luciditate a sesizat ca cel cu care statea de vorba era politist, chiar daca local, dar politist. Atat a putut sa spuna : "Sefule, te rog mult, trage-mi picioarele in parculet, sa nu ma calce o masina !" M-am inmuiat instantaneu. As fi vrut sa stau langa ea, sa ma asigur ca este bine, ca nu pateste nimic, dar am primit sesizare prin dispecerat : "comert neautorizat zona ..." Onoare Muncii ?! Are you fucking serious ?!
Habar n-aveam ca azi este ziua politistului local... la mine ziua se sarbatoreste amendand pe legea 12/1990. Opt (8) buchetele confiscate, AV si persoana indepartata din zona... Onoare Muncii ?! Jesus ! Nici daca eram bolsevic din tata in fiu nu bagam un asemenea titlu. Onoare Muncii ?!

Sus

MesajScris: Joi Mai 21, 2015 5:06 pm 
Neconectat

la multi ani tuturor celor care fac cinste uniformei care o poarta !

Sus

MesajScris: Joi Mai 21, 2015 5:32 pm 
Neconectat

Sa fim seriosi, nu poti sa faci cinste uniformei, ci omului ce o poarta... Inca o petarda de lozinca bolsevica, haideti fratilor, uimiti-ma ..., cumva, meseria e bratara de aur ?! Hm, nimeni, nimeni ? Si cand ma gandesc ca la ora 08:00 habar n-aveam ca azi este ziua politistului local, nu tu mediatizare in mass-media, nimica si acum aflu ca @Mogul ii face cinste uniformei, urandu-le "La Multi Ani !" celor ce o poarta. Totusi @Mogul ma pune pe ganduri : sunt militari ce poarta uniforma, sunt medici ce poarta uniforma, sunt pompieri ce poarta uniforma. Sunt PAZNICI ce poarta uniforma. Dumnezeule, la cine s-o fi gandit @Mogul cand a urat "La Multi Ani !" ?

Sus

MesajScris: Joi Mai 21, 2015 5:56 pm 
Neconectat
Site Admin

Chris scrie:
Really ? Are you fucking serious ? Onoare Muncii ?!Onoare Muncii ?!

Salutare Chris, nu am postat ca o prelungire a topicului "Onoare muncii", lucrurile au decurs de la sine. Materialul "Onoare muncii" a fost preluat de pe site-ul oficial al Antena 3 cu titlu' cu tot iar colegii de forum au gasit legatura onoare adusa muncii cu ziua oficiala a acestei institutii. Si eu am postat pentru ca-mi pare o legatura logica si nu are nimic comun cu sarbatorile muncitoresti. Oricum Politia Locala nu poate fi acuzata de legaturi cu trecutul bolsevic si marsaviile comise in acea perioada in care toate serviciile lucrau pentru unicul partid si conducatorul suprem in intunecata perioada din istoria tarii. Da ! Ai cupris foarte interesant in acea poza facuta de tine referitor la activitatea ta pe o zi, ai cuprins munca, faptul ca suntem oameni si oricat de tarsiti suntem de rutina nu putem sa nu avem emotii, mila, simapatii in timpul actiunilor noastre.Multi nu inteleg ca munca aceasta este la limita normalului in sensul ca atunci cand s-a terminat cu legea, cu normalitatea, ordinea suntem solicitati sa intervenim noi. Stiu politisti locali ce si-au riscat viata pentru a salva persoane, oameni de onoare carora nimeni nu le acorda avansari in grad sau medalii, nici macar felicitari verbale in fata colectivului si totusi ei merg inainte si isi fac treaba cu demnitate. Ba mai mult, sunt denigrati si umiliti de cei care ar trebui sa aprecieze munca si sprijinul pe care aceasta institutie Politia Locala il acorda neconditionat, pompierii, ambulanta, rutiera si op, jandarmeria,populatia toti cer sprijin la politistii locali. Trebuie sa fii pe circulatia rutiera, sa asiguri ordinea, sa insotesti si asiguri integritatea persoanelor, sa pazesti obiective, sa stai pe stadioane la manifestari, sa asiguri scolile, spitale, sa fii amabil cand intri in contact cu cetateanul indiferent ca acesta te injura samd. Macar pentru asta meritam o zi a noastra.
La multi ani stimati colegi !

Sus

MesajScris: Joi Mai 21, 2015 6:46 pm 
Neconectat

are niste frustrari personale . toti le avem . daca asa intelege el sa defuleze lasa-l . dai drumul cris
si da cei care fac cinste uniforme care o poarta. pentru ca omul si uniforma formeaza un intreg care genereaza performanta. sunt destui oameni pentru care te sacrifici cum nu ar face-o nimeni si ii faci din paznici la panselute in politisti in strada cu scoala, respectati si ei ajung sa te injure in fata si sa te vanda la primul colt de strada. da-l in ... de prost. oameni...

Sus

MesajScris: Joi Mai 21, 2015 8:41 pm 
Neconectat

Onoare muncii ! La multi ani !
Imagine
Înălţarea Domnului, Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, Ziua Eroilor, dar şi Ziua Poliţiei Locale. Toate acestea au fost sărbătorite într-o singură zi: 21 mai. În timp ce credincioşii au plecat la biserici, pentru a asista la slujbele speciale, oficialităţile au participat la ceremoniile dedicate comemorării eroilor neamului, ceremonii organizate, ca de obicei, la Biserica Eroilor, de pe şoseaua Bucureşti. Nu au fost uitaţi nici poliţiştii locali, care îi au ca patroni spirituali pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, aceştia având parte de o ceremonie specială, în cadrul căreia şase dintre cei mai merituoşi au fost premiaţi de primarul Nicolae Barbu cu diplome de merit.
stirigiurgiu.ro
Imagine
Timişorenii au fost invitaţi să viziteze joi sediul Poliţiei Locale. Instituţia şi-a deschis porțile cu ocazia Zilei Poliției Locale, 21 mai, de Sfinţii Constantin şi Elena.
Doritorii au putut vizita sediul instituției, birourile, sala de festivități și sala de sport unde se antrenează polițiștii locali, au putut să afle mai multe despre atribuțiile agenților de Poliție Locală, au putut să stea de vorbă cu ei și să vadă de ce dotări dispun, de la motoscuterele, bicicletele și autovehiculele folosite în activitatea de patrulare și intervenții la arme. Şi au fost destui doritori, mai ales copii.
„La eveniment au fost prezenți sute de elevi de la unitățile de învățământ pe care Poliția Locală le are în supraveghere și care și-au exprimat dorința de a vizita sediul nostru, dar și de la alte instituții de învățământ. De asemenea, au mai trecut pragul instituției și timișoreni care au dorit sa vadă cu ce se ocupă Poliția Locală și reprezentanți ai consiliilor consultative de cartier. Evenimentul s-a bucurat și în acest an de un real succes, mai ales în rândul copiilor, care și-au exprimat dorința să revină în vizită și anul viitor”, spun reprezentanţii Poliţiei Locale Timişoara.
https://www.youtube.com/watch?v=ZMwFRPJRFVA
Ziua Eroilor - Parcul Carol - Patrula Călare a Municipiului București

Sus

MesajScris: Vin Mai 22, 2015 7:48 am 
Neconectat

Este

Sus

MesajScris: Vin Mai 22, 2015 11:44 am 
Neconectat

Poliţia Locală din Galaţi a primit drapelul de luptă
Imagine
Poliţia Locală din Galați este a doua din țară, după cea din sectorul 2 din Capitală, care are drapel de luptă. Primarul Marius Stan a înmânat drapelul de luptă în cadrul unei ceremonii care a avut loc în preziua sărbătoririi pe 21 mai, de Sfinții Constantin și Elena, a Zilei Polițiilor Locale.
Drapelul de luptă a fost sfinţit la Catedrala Arhiepiscopală, printr-o slujbă specială, oficiată de arhiepiscopul Dunării de Jos, ÎPS dr Casian Crăciun. „Împreună să punem în practică proiectele pe care ni l-am propus, acela de a avea secții de Poliție Locală în toate zonele orașului și în același timp îmi doresc foarte mult să puneți accentul pe ceea ce înseamnă prevenție”, a spus primarul Marius Stan.
RLnet
Imagine
Cu prilejul aniversarii "ZILEI NATIONALE A POLITIEI LOCALE", in data de 16 mai 2015, s-a desfasurat Campionatul national al politistilor locali din Romania la probele sportive de tir, tenis de masa si sah la Orastie, jud. Hunedoara. La competitii au participat 24 de politisti locali, membri ai Asociatiilor profesionale afiliate la F.N.P.L., care au ocupat locul I la fazele Regionale. Aceasta competitie a fost una din cele mai intensive si dinamice din ultimii ani.
Asociatia politistilor locali Decebal Sector 2, Bucuresti din care face parte personalul Politiei Locale Sector 2 s-a aflat pe podium la aceasta editie. La proba de tir individual, sectiunea personal de conducere, primul loc a fost ocupat de Dir. Gen. Adj. al Politiei Locale Sector 2, Dl. Gheorghe Pascu., iar la concursul de tir pe echipe, locul III, a fost ocupat de Dl. Dobrin Valerica si Dl. Moraru Romeo, membri ai asociatiei.
Castigatorii au fost premiati cu diplome, medalii si cupe oferite de Presedintele FNPL, Dl . Aurel Dobrila si premii substantiale oferite de catre sponsorul VIPER.
Nesperat dar adevarat ,exista unitati asezate si respectate asa cum se cuvine ce pot fi un exemplu...

Sus

MesajScris: Mar Aug 11, 2015 11:11 am 
Neconectat

Țiganii din Timișoara au deschis o nouă paranghelie miercuri la orele prânzului, chiar în apropierea Primăriei capitalei Banatului, acolo unde, la scurt timp, a început să curgă cu amenzi de la Poliția Locală. Tot agenții rutieri plătiți de Primărie au acționat, alături de colegii lor de la IPJ, și când țiganii și-au turat excesiv motoarele bolizilor Ferrari și Lamborghini.
Imagine
https://www.youtube.com/watch?v=z_9K6rM-vDI

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]